Stan wewnętrznego spokoju

Jak moglibyśmy opisać stan wewnętrznego spokoju?? Być może przydatna będzie jedna z moich ulubionych metafor, jakie stosujemy opowiadając o stanie wewnętrznej uważności, akceptacji i spokoju.

Jezioro jest spokojne, stabilne, potężne.  Istnieje w miejscu swojego przeznaczenia i nigdzie się nie wybiera. Jest spokojne o swój los – pory roku zmieniają jedynie klimat w okół niego, ale jezioro pozostaje wewnętrznie nieporuszone.

Kiedy żar słońca spala wszystko co żyje, odczuwa to na swojej powierzchni, ale wewnętrznie nic się nie zmienia. Podobnie kiedy przychodzą burze, wichury, ostry mróz. Wszystko to jest na zewnątrz i dotyka jedynie tafli wody.

Stan uważności w umyśle można porównać do istnienia jeziora – nawet jeśli pogoda jest zmienna, pada deszcz, czy wieje wiatr – to wszystko dzieje się na zewnątrz. Pod spodem panuje cisza i niczym nieporuszone życie toczy się swoim tempem, w spokoju…
W naszym życiu też spotykają nas różne „warunki atmosferyczne” a bycie uważnym pozwala zachować ten stan wewnętrznego spokoju.

Jezioro się nie napina, nie krzyczy, po prostu jest.

Jeśli szukamy wolności emocjonalnej w mindfulness istnieje medytacja zwana „Medytacją Jeziora”. Podczas niej, wyobrażamy sobie, że takie właśnie spokojne i nieporuszone jezioro jest wewnątrz nas. Zmienia się wszystko co na zewnątrz i będąc jeziorem można obserwować te różne energie poruszające równą taflą wody. Te energie to nasze myśli, uczucia, impulsy i reakcje, które poruszają wodą, czy mącą ją. Wewnętrzna siła bycia jeziorem pozwala jednak pozostać stabilnym i silnym jednocześnie.

Jezioro. Wielki zbiornik wody w łonie natury. Dla mnie mają jakaś magiczną moc. 
Zauważ, że jeśli nie ma wiatru tafla wody będzie zupełnie gładka, odbijająca jak lustro wszystko co ponad nim: chmury, niebo, ptaki wybrzeże, odbicie drzew, roślin czy kamieni. Odzwierciedla wszystko takie, jaki jest – w sposób nieporuszony, cichy i spokojny. Lustro natury.
A kiedy pogoda się zmienia i zaczyna wiać silniejszy wiatr, na powierzchni pojawiają się fale, a tafla załamuje się, tworząc zniekształcenia odbijającej się rzeczywistości i rozmywając wszystkie odbicia.
Ale nawet gdy jezioro jest wzburzone promienie słońca nadal mogą iskrzyć jasnym światłem, tańcząc w załamaniach tafli jeziora pomiędzy falami… 
Jezioro jest różnorodne – bywa spokojne ciche i nieruchome oraz zmienne i wzburzone, gdyż w ten sposób jest częścią natury i harmonii świata. 

Na moim kanale YouTube znajdziecie praktykę Medytacji Jeziora, która inspirowana jest pracą prof Johna Kabat-Zinna. W tej praktyce wykorzystamy zdolności naszego umysłu do tworzenia wyobrażeń. Tym razem zdolność tą zaprosimy do rozwoju uważności i spokoju wewnętrznego. 
Woda jest elementem, w którym możemy się rozpływać.. czuć przepływ oddechu, to czuć życie.

Udanej praktyki!