„Bol jest nieunikniony. Cierpienie jest wyborem.”
Haruki Murakami //
Mindfulness jest formą pracy ze sobą, która pozwala uwolnić się od przestarzałych wzorców postępowania i systemów myślenia. Jeśli chcemy dokonać jakichkolwiek zmian w swojej pracy, stylu życia czy środowisku dookoła siebie, te porządki zawsze warto zacząć od swojego wnętrza. Zamiast ciągle szukać na zewnątrz, o wiele więcej możemy odkryć zaglądając w głąb siebie. Taki wgląd okazuje się zaskakującym sposobem na sukces i szczęście.
Otóż są niczym innym jak ćwiczeniem uwagi, a uwaga jest podstawą wszystkich zaawansowanych zdolności poznawczych i emocjonalnych, a więc każdy program nauczania inteligencji emocjonalnej musi zaczynać się właśnie od pracy nad uwagą. Chodzi o to, aby wyćwiczyć w sobie zdolność gdy umysł będzie jednocześnie rozluźniony i skupiony, to podstawa inteligencji emocjonalnej.
Dobrodziejstw wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej jest wiele. Poza lepszymi efektami pracy, doskonałą zdolnością przewodzenia zespołom i umiejętnością budowania relacji, to także zdolność tworzenia warunków własnego osobistego szczęścia i dobrostanu. I to prawdopodobnie będzie ta najważniejsza zdolność.
Mitthieu Richard pisze: „Przez szczęście rozumiem głębokie poczucie rozkwitu, które wyrasta ze zdrowego umysłu. To coś więcej niż uczucie przyjemności, przemijające emocje czy nastrój, to optymalny stan istnienia. Ten stan jest niezwykle głęboko emocjonalną równowagą będąca skutkiem zrozumienia tego, jak funkcjonuje nasz umysł”.
W naukowym ujęciu mindfulness, medytacja nie jest duchową praktyką, a treningiem mentalnym. Mówimy tu o „mięśniu uwagi”, który to rozwijamy dokładnie tak samo jak każdy inny mięsień w naszym ciele: poprzez regularny trening. I tak jak w każdym innym przypadku tutaj również pozwala to na uzyskanie niebywałych i fenomenalnych efektów, które tak naprawdę zależne są od naszego zaangażowania, cierpliwości i konsekwencji.
Na szczęście te jakości rozkwitają też w naszym życiu jako swoisty efekt uboczny praktyki. I tak oto zaczynamy żyć bardziej uważnie, czujemy się bardziej spokojnie, bardziej świadomie reagujemy… mamy lepszą relację ze swoim ciałem, lepszy wgląd we własny umysł, a do tego jesteśmy bardziej wytrwali, cierpliwi i konsekwentni.
Brzmi dobrze?
Jeśli tak zapraszam na mój warsztat.
Porozmawiamy o mindfulness jako o naukowej metodzie opracowanej w latach siedemdziesiątych przez amerykańskiego prof. i od tamtej pory rozpowszechnianej z licznymi sukcesami na całym świecie.
Czy medytacja jest dla każdego?
Jak zacząć praktykę?
W jaki sposób mindfulness może być wykorzystane w organizacji?
Od czego zależą efekty?
Jak korzystać świadomie z energii dobowej?
Jak budować dobre nawyki w oparciu o neuroplastyczność mózgu?
Szczęście to naturalny stan umysłu. Aby tam jednak „dotrzeć” musimy przedrzeć się przez warstwę schematów i przekonań, które utrudniają nam życie w pełni. Pełni zdrowia, pełni osobistego dobrostanu, pełni zasobów.
Mahatma Gandhi namawiał do tego, abyś był dla siebie latarnią, która oświetla twoją drogę, i nie poszukiwał światła nigdzie indziej.
Zapraszam na warsztat pełen refleksji, wglądów i wspólnej praktyki uważności.
Elementem warsztatu będą także praktyki mindfulness i compassion: