Prezent

 

Mam dla Ciebie Prezent…

Pewnego późnego popołudnia do Billa zatelefonowała Liz, z którą kiedyś pracował. Słyszała, że świetnie mu się powodzi i zapytała czy mógłby się z nią spotkać w najbliższym czasie. W jej głosie Bill wyczuł napięcie, tak więc zgodził się zmieniając wcześniejsze plany. Gdy spotkali się kolejnego dnia Bill zauważył, że jest bardzo zmęczona. Najpierw rozmawiali o wszystkim i o niczym, a potem Liz oznajmiła, że awansowała. Bill pogratulował jej.

– Dziękuję, ale mam też coraz więcej problemów – przyznała. – Wiele się zmieniło od kiedy odszedłeś. Mamy mniej ludzi i więcej pracy. Ciągle brakuje mi czasu, żeby wszystko zrobić, i w pracy, i w domu. I nie umiem cieszyć się pracą i życiem, tak jakbym chciała… – Zmieniła temat – Nawiasem mówiąc, świetnie wyglądasz.

– Świetnie się też czuję – powiedział Bill. – Praca i życie sprawiają mi więcej radości. Wszystko zmieniło się na lepsze!

– Ach, tak… –  powiedziała. – Zmieniłeś pracę?

Bill wybuchnął śmiechem.

– Nie, ale czuję się tak jakbym zmienił. Wszystko zmieniło się jakiś rok temu.

– Co się stało? – spytała Liz.

– Pamiętasz, jak wypruwaliśmy sobie żyły? – zaczął Bill – żeby uzyskać dobre wyniki? Ile czasu i wysiłku kosztował nas każdy projekt?

– Pamiętam aż za dobrze – zaśmiała się Liz. Bill uśmiechnął się, jakby rozbawiony wspomnieniem dawnego zachowania.

– No cóż, nauczyłem się paru rzeczy. I wielu ludzi w moim dziale też. Ogarniamy lepsze wyniki szybciej i nie żyjemy w ciągłym stresie. A najważniejsze, że bardziej się cieszy mnie życie.

– Więc co się stało? Powtórzyła pytanie Liz.

– Pewnie mi nie uwierzysz…

– Przekonajmy się – odrzekła.

Milczał przez chwilę, a potem powiedział.

– Przyjaciel opowiedział mi pewną historię. Okazała się dla mnie niezwykłym darem. I faktycznie nosi tytuł „Prezent”.

Jeśli chcesz poznać ciąg dalszy tej historii i dowiedzieć się jakie dary niesie teraźniejszość przyjmij ten Prezent – piękną historię autorstwa Spencera Johnson’a.

 

Prezent nie jest schowany w przeszłości ani w przyszłości. Prezentem jest chwila obecna. Prezent to teraźniejszość.

Jeśli chcesz zamknąć przeszłość – nie uciekaj od niej. Wyciągnij z niej mądre wnioski, niech będzie lekcją, dzięki której wprowadzasz jakościowe zmiany.

Jeśli chcesz przestać żyć przeszłością, zadaj sobie pytanie co takiego mogę zrobić tu i teraz w intencji swojego dążenia?

Źródło wszystkiego jest w teraźniejszości.

Życie w teraźniejszości oznacza skupienie się na tym, co akurat się dzieje. To dostrzeganie darów, które otrzymujesz każdego dnia.

Żyć w teraźniejszości to skupiać się na tym co jest tu i teraz, ale warto skupiać się na tym co jest dobre tu i teraz.

Życie w teraźniejszości oznacza zatopienie się w tym co jest ważne w tym momencie. Tworzysz własną teraźniejszość, wybierając to, na czym się dzisiaj koncentrujesz.

Wszystkiego dobrego!