Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

 • To wydarzenie minęło.

Mindfulness w przeciwdziałaniu depresji

7 listopada, 2020 @ 9:00 am - 4:00 pm

290zł

Zapraszam Cię na warsztaty, których celem jest praca z obszarem emocjonalnym ukierunkowana na prewencje depresji oraz przeciwdziałanie spadkom nastroju. Będą one także wprowadzenie do pięcio-tygodniowego kursu służącego prewencji depresji. To okazja do poznania mindfulness od tej strony.

Mindfulness oznacza bycie „w pełni umysłu”, definiując uważność jako pełną świadomość osiąganą w następstwie celowego i nieosądzającego skierowania uwagi na chwilę bieżącą. W efekcie możliwe staje się widzenie rzeczy dokładnie takimi, jakie są i tylko takimi.  Taka na pozór niewielka zmiana sposobu percepcji niesie za sobą ogromny potencjał dając możliwość zatrzymania się i skierowania uwagi do wewnątrz i dostrzeżenia tego, co  w nas prawdziwe.  A uważne dostrzeganie własnych myśli, przekonań i emocji, takimi jakimi są, otwiera nową przestrzeń do zmiany.

Zdawanie sobie sprawy z tego, co robimy, w momencie w którym to robimy pozwala na dokonywanie w pełni świadomych wyborów naszego toku myślenia i  działania. Nasze umysły choć mogą pracować w kilku różnych trybach myślenia, często pozostają niejako na automatycznym pilocie.  Rutynowe sposoby interpretowania i reagowania,  uruchamiają nawykowe zachowania, znane i typowe dla nas emocje, a w konsekwencji rozpamiętywanie, negatywne myślenie, stres czy depresję, które co należy podkreślić, w mniejszym stopniu związane są z tym co aktualne, a w większym z tym co przez nas negatywnie przewidywane lub negatywnie wspominane.  Innymi słowy, działając, myśląc i odczuwając w trybie automatycznego pilota nie dostrzegamy już rzeczy takimi jakimi są, lecz takimi jakimi schematycznie zwykliśmy je postrzegać.

Kiedy natomiast jesteśmy uważnie świadomi tego, co robimy i co odczuwamy, wprowadzamy nowy sposób postrzegania i przestawiamy nasz umysł w inny tryb, w którym znacznie mniej prawdopodobne jest utknięcie w schemacie negatywnego czy nawet obsesyjnego myślenia.

Taki transformujący i zapobiegawczy wpływ świadomej uważności dostrzegł dr Jon Kabat-Zinn tworząc w oparciu o praktykę mindfulness program medyczny i psycho-edukacyjny dla osób cierpiących na chroniczny ból fizyczny i zaburzenia emocjonalne.  Ogromna skuteczność technik redukcji stresu opartych na uważności spowodowała wypracowanie terapii opartej na uważności i skoncentrowanej na zapobieganiu nawrotom depresji.

Utrzymywanie się i pogłębianie depresji jest często zasilane strumieniami negatywnych myśli nieustająco przepływających w umyśle (takich jak „moje życie to dramat”, „nie dam rady już dalej”, „co jest ze mną nie tak?” itp.). Przekierowanie uwagi z tych nawracających strumieni myślowych, na uważne uświadamianie i doświadczanie tego co robimy i co odczuwamy dokładnie w chwili kiedy to robimy i odczuwamy, osłabia i ostatecznie odłącza to co w naszym umyśle utrzymuje nas w depresji.

Podczas tego warsztatu będziemy rozwijać poszczególne aspekty pracy z emocjami, natłokiem myśli, smutkiem czy lękiem.

Korzystając z narzędzi mindfulness oraz terapii poznawczo-behawioralnej:

 • zrozumiesz źródła  i zależności różnych wewnętrznych stanów
 • poznasz praktyczne metody, techniki i wskazówki do pracy z trudnościami emocjonalnymi
 • uświadomisz sobie w jaki sposób myśli u uczucia wpływają na zachowanie i życie
 • poznasz narzędzia, które pozwolą na pozytywną zmianę sposobu myślenia o sobie, innych i otaczającym świecie
 • uświadomisz sobie związek z własnym ciałem i dowiesz się w jaki sposób poprzez ciało możesz wpływać na swój stan emocjonalny
 • nauczysz się wykorzystywać oddech w trudnych sytuacjach
 • wykonując ćwiczenia poczujesz przypływ wewnętrznego spokoju i opanowania.

Forma zajęć:

 • mini-wykłady z dyskusjami w grupie
 • praca indywidualna
 • ćwiczenia medytacyjne
 • praca z ciałem.

Tematyka warsztatu:

Mindfulness. Uzdrawiająca moc świadomej przytomności.

Odzyskiwanie kontaktu z własnym ciałem. Rozpoznawanie wrażeń.

Życzliwość dla siebie. Czym jest „nieocenna uwaga”?

Czystość myślenia. Rozwijanie umiejętności porządkowania myśli.

Pułapki myślenia – depresja a stan umysłu.

Negatywne myślenie.

Rozwijanie umiejętności postrzegania.

Paleta emocji.  Radzenie sobie ze smutkiem, pokonywanie lęku, ujarzmianie złości.

Zrozumienie emocji.

Ciało a emocje. Odzwierciedlenia emocji w ciele.

Praca z ciałem. Ciało czułe. Zamrożenia i rozmrożenia.

Ćwiczenia poznawcze i trening mentalny.

Uważny ruch – łagodny kontakt z ciałem.

 

ORGANIZACJA:

 • warsztaty odbędą się 7.11.2020r. w godz. 9:00 – 16:00
 • mamy ograniczoną ilość miejsc: 10
 • inwestycja w siebie: 290 zł
 • zapisy: klub@centrumholi.pl
 • potwierdzenie rezerwacji miejsca jest wpłata:

57 1050 1445 1000 0092 5342 8867

Holi Life&Business Mindful Solutions
tytuł: warsztaty mind retreat

Prowadzi: Sylwia Rogala-Marciniak
Certyfikowany nauczyciel mindfulness MBSR/MBCL (certyfikat Maindfulness Based Stress Reduction wydany przez Institute for Mindfulness-Based Approaches/Polski Instytut Mindfulness; certyfikat Mindfulness-Based Compassionate Living wydany przez Polski Instytut Mindfulness). Erickson International Coach. Certyfikowany trener biznesu szkoły Trenerów i Konsultantów Zarządzania MATRIK – metodologia oparta na międzynarodowych standardach NVQ International Trainers Certification in Training, Learning and Development – MATRIK & Pearson Edexcel International. Właścicielka HOLI Body&Mind Center, ośrodka zajmującego się programami z nurtu mindfulness. Przewodnicząca Rady Fundacji Polski Instytut Mindfulness. Koordynatorka Studium Nauczycielskiego dla przyszłych nauczycieli MBSR. Opiekun merytoryczny i Wykładowca kształcenia podyplomowego na Uniwersytecie Łódzkim, Superwizor i Mentor Coach CoachingSteps™ przy Pracowni Rozwoju Kompetencji UŁ. Wykładowca na Studium Nauczycielskim Mindfulness Based Stress Reduction. W latach 2015 – 2017 pełniła funkcję dyrektorki Łódzkiego Oddziału Izby Coachingu oraz Festiwalu PROGRESSteron w Łodzi. Współautorka bestsellera „Coaching. Zbiór narzędzi wspierania rozwoju” (Wolters Kluwer Polska – ABC, 2012r. ). Ma za sobą ponad 3 tyś godzin na sali szkoleniowej i 600 h sesji indywidualnych. Treningi redukcji stresu, uważności i medytacji prowadzi od 2008 roku, a od 2015 roku w formie pełnych certyfikowanych kursów MBSR. Dyplomowany nauczyciel jogi w systemie hatha-yogi metodą BKS Iyengara o stopniu Introductory II. Swoje umiejętności zawodowe doskonaliła uczestnicząc m.in. w programach CoachWise Coaching Essentials™, Transforming Communication™, Family Coaching -Erickson College International, The Art & Science of Mindfulness.

 

Szczegóły

Data:
7 listopada, 2020
Godzina:
9:00 am - 4:00 pm
Koszt:
290zł
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Organizator

Miejsce wydarzenia