Czy masz cierpliwość czekać
aż twój muł opadnie i woda stanie się klarowna?
Czy potrafisz trwać nieporuszony
aż właściwe działanie zrodzi się samo z siebie?
LAO-TZU: Jao-te-Ching
Każdy kto zetknął się z coachingiem wie, że bycie dobrym coachem związane jest z posiadaniem pewnych umiejętności – a jedną z kluczowych jest autentyczne, głębokie słuchanie. To słuchanie jest punktem wyjścia do dalszych poczynań w rozmowie z klientem, a mianowicie zadania wspaniałych, mocnych i trafiających w sedno pytań.
Początkujący coachowie doświadczają zazwyczaj stanu, w którym klient mówi, a coach wertuje w umyśle te 100 najlepszych pytań, które ma zapisane w różnych miejscach swoich notatek. I nawet jeśli któreś z nich mogłoby pasować, nie zdąży dojść do tego, gdyż w momencie gdy jego uwaga spoczywa na wertowaniu kart pamięci klient jest już zupełnie gdzie indziej, a owo super-pytanie przestało pasować.
No właśnie. Godziny szkoleń i jeszcze więcej pracy własnej trzeba poświęcić, by zrozumieć (pojąć naprawdę) właściwy kierunek. A jest dość prosty: słuchasz – nie mówisz. Słuchasz – nie myślisz. Bo słuchasz. Patrzysz, obserwujesz, doświadczasz świata rozmówcy w całości i w każdej części. Nie myślisz. Po prostu jesteś. I wtedy, gdzieś z głębi Twojej intuicji, z poziomu serca, brzucha, z prawdy, wypływa ono – niesamowicie trafne, czyste w formie i trafiające w sedno pytanie. Warte górę złota, czyniące prawdziwą różnicę…
Znasz to? Tym lepiej. Wiesz zatem, co jest potrzebne, by być w tej czystej przestrzeni umysłu.
Mindfulness oznacza bycie „w pełni umysłu”, czyli w pełnej świadomości swoich myśli, doznań i przeżyć. To doświadczenie pozwala na głeboki wgląd w swój umysł i doświadczenie prawdy o sobie. Jon Kabat-Zinn (twórca metody) nazywa uważność jako świadomość wyłaniającą się w wyniku kierowania uwagi na bieżącą chwilę, w sposób celowy i nieosądzający.
W coaching jest to nie tylko przydatna umiejętność, ale też , wraz z obecnością, tworzą duet kluczowych kompetencji profesjonalnego coacha. Jak podaje ICF: „Obecność coachingowa – zdolność bycia w pełni świadomym oraz tworzenia spontanicznej relacji z klientem, stosowanie stylu, który jest zarówno otwarty, elastyczny, jak również daje poczucie pewności.”
Uważność pozwala na zbudowanie autentycznej i partnerskiej relacji. Daje możliwość bycia obecnym podczas sesji coachingowej w sposób pełny i dający głęboki wgląd w proces klienta. Pozwala na słuchanie „wielkim uchem”, a także na zadawanie pytań sięgających do sedna. Wreszcie, dając możliwość wglądu również w siebie – rodzi samoświadomość i pozwala na wydobycie odwagi – do odzwierciedlania, do dociekania, do eksperymentowania w kontakcie z klientem.
Uważność pozwala na wyjście poza szablon. Na bycie przy kliencie w dokładnie taki sposób, jaki jest mu potrzebny w tej jedynej autentycznej chwili. Na porzucenie wszelkich swoich „muszę teraz…”, „wypadałoby żeby…” na rzecz po prostu bycia obecnym, po prostu zauważania.
Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z możliwościami wykorzystana mindfulness w pracy z klientem coachingowym.
Podczas warsztatu dowiesz się:
Ponad to spotkasz się również z własną uważnością podczas ćwiczeń medytacyjnych. Otrzymasz certyfikat potwierdzający udział w warsztacie wydany przez Pracownię Rozwoju Kompetencji przy UŁ.
Na warsztat zapraszamy wszystkich Coachów – zarówno rozpoczynających swoja działalność jak i praktykujących od jakiegoś czasu, pragnących pogłębić obszar obecności w kontakcie z klientem. Z Warsztatu skorzystać mogą także psychologowie, terapeuci, doradcy, pedagodzy i wszyscy pracujący w obszarze wspierania rozwoju.
„Praktyka uważności oznacza, że w każdej chwili jesteśmy całkowicie obecni. Nie będzie żadnego „przedstawienia”. Jest tylko ta chwila. Nie próbujemy niczego polepszyć ani gdzieś dotrzeć. Nie dążymy nawet do szczególnych wglądów i wizji. Nie zmuszamy się również do porzucenia osądów, do osiągnięcia spokoju albo relaksu. W żadnym razie nie pobudzamy samoświadomości ani nie skupiamy się na własnych troskach. Zamiast tego jedynie zachęcamy siebie do w pełni świadomego spotkania z obecną chwilą, by najlepiej, jak potrafimy, zrealizować stan ciszy, uważności i spokoju, właśnie tutaj i właśnie teraz.”
J.Kabat-Zinn „Gdziekolwiek jesteś, bądź”
Zapraszam 😉
Termin: 1.12.2018r. (Łódź)
Inwestycja: 390 zł
Zniżki:
Zapisy: klub@centrumholi.pl
Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata.
Sylwia Rogala-Marciniak – Erickson International Coach, certyfikowany nauczyciel mindfulness (certyfikat MBSR Maindfulness Based Stress Reduction wydany przez Institute for Mindfulness-Based Approaches/Polski Instytut Mindfulness), opiekun merytoryczny i wykładowca kształcenia podyplomowego na Uniwersytecie Łódzkim, superwizor i mentor coach CoachingSteps™ przy Pracowni Rozwoju Kompetencji UŁ. W latach 2015 – 2017 pełniła funkcję dyrektorki Łódzkiego Oddziału Izby Coachingu oraz Festiwalu PROGRESSteron w Łodzi. Twórca HOLI Centrum Uważności, ośrodka zajmującego się medytacją mindfulness. Certyfikowany trener biznesu szkoły Trenerów i Konsultantów Zarządzania MATRIK – metodologia oparta na międzynarodowych standardach NVQ International Trainers Certification in Training, Learning and Development – MATRIK & Pearson Edexcel International. Współautorka bestsellera „Coaching. Zbiór narzędzi wspierania rozwoju” (Wolters Kluwer Polska – ABC, 2012r. ). Ma za sobą ponad 3 tyś godzin na sali szkoleniowej i 600 h sesji indywidualnych. Treningi redukcji stresu, uważności i medytacji prowadzi od 2008 roku, a od 2015 roku w formie pełnych certyfikowanych kursów MBSR. Zafascynowana kulturą dalekiego wschodu, często podróżuje w tamte kierunki świata. Jogę i medytację praktykuje od 16 lat, odnajdując w niej wciąż coś nowego na kolejnych etapach swojego życia.