Mindfulness to nie tylko zastygła pozycja medytacyjna, podczas której trenujemy obserwacje wewnętrzną. Rozwój uważności to poszerzenie tego typu postrzegania na całe życie: począwszy od siebie, poprzez najbliższe otoczenie, aż po zdrowie, pracę, relacje, innych ludzi. Żyjąc uważnie żyjemy w pełni. Tworzymy świadome relacje, realizujemy swoje potrzeby, używamy uważnej komunikacji.
Kurs 5 x Uważniej bazuje na komponentach Mindfulness Based Stress Reduction, jednak poszerza pewne wątki, na które nie ma przestrzeni w formalnej wersji kursu. Zawiera praktyki formalne oraz dodatkowe ćwiczenia medytacyjne, które pozwalają na głębsze rozumienie i wdrożenie uważności w pięć obszarów życia.
A gdyby tak pięć razy uważniej być w swoim życiu?
Uważniej na siebie. Swoje potrzeby, czas, zatrzymanie i umiejętność doświadczania życia.
Uważniej na swoje zdrowie i ciało.
Uważniej na emocje. Swoje i innych.
Uważniej w relacjach i komunikacji z innymi.
Uważniej w pracy i w życiu.
Tematy spotkań:
8.05. Sztuka zwolnienia. Uważność na siebie.
15.05. Uważność na Zdrowie i Ciało
22.05. Uważność na Emocje i Myśli
29.05. Uważność na Komunikacje i Świadome Relacje
5.06. Uważność na swoje Życie i Pracę
Zapisy:
W dzisiejszej rzeczywistości żyjemy w ciągłym biegu, zazwyczaj zapominając o sobie w gonitwie między pracą a domem i różnymi obowiązkami. Ten maraton wydaje nam się konieczny, aby być szczęśliwym, czy bezpiecznym. Czy tak jest faktycznie?
Kiedy tak biegniemy bardzo często czas mija nam jak na automatycznym pilocie. Jest poranek, a za chwilę jest już wieczór. Jest styczeń, a za chwilę jest już po wakacjach. W tym trybie zdobywania, osiągania – bardzo często gubimy gdzieś to co najważniejsze.
Życie toczy się tu i teraz. Jeśli w swojej głowie żyjesz ciągle w przeszłości, albo w przyszłości, to nigdy nie jesteś w tej jedynej chwili, która jest autentyczna. Bycie uważnym oznacza stworzenie w sobie przestrzeni do bycia w pełnej świadomości każdej bieżącej chwili, a także dokonywania świadomych wyborów dotyczących swojego działania czy postrzegania. To także bycie wolnym emocjonalnie. Bycie uważnym nie oznacza zamknięcia w pokoju bez dźwięków i siedzenia na poduszce medytacyjnej – wręcz przeciwnie. Doskonalenie się w uważności to umiejętność zachowania świadomości i jasności umysłu w biegu życia, z wszystkimi jego bodźcami napływającymi dokładnie w tej sam sposób. Z dużą różnicą, która jest wewnątrz nas.
Celem warsztatów jest pokazanie uważności od praktycznej strony, jako sztuki zwolnienia w życiu. Przedstawione zostaną ćwiczenia, które wdrożone do życia codziennego pozwolą rozwijać swoją uważność.
„Zagubieniem nazywam chwilową utratę kontaktu ze sobą samym i z pełnią swoich możliwości. W zamian pogrążamy się w mechanicznym patrzeniu, mechanicznym myśleniu i mechanicznym działaniu. W takich chwilach zrywamy łączność z tym, co w nas najgłębsze i co stwarza być może najwspanialsze sposobności dla naszej inwencji, uczenia się i rozwoju. Jeśli nie jesteś my uważni, takie chwile braku jasności mogą przedłużać się i wypełnić nam większość życia.Choć praktyka uważności może być prosta, niekoniecznie musi być łatwa. Uważność wymaga wysiłku i dyscypliny, z tego prostego powodu, że siły przeciwstawiające się uważności, mianowicie nasza nawykowa nieświadomość i mechaniczność , działają z wielką uporczywością . Są tak mocne i tak dalece wymykają się naszej kontroli, ż e podtrzymanie prób ś wiadomego chwytania chwil i zachowanie uważności wymaga wewnętrznego zaangażowania i pewnego rodzaju pracy. Ale jest to praca przynoszą ca głębokie zadowolenie, ponieważ styka nas z wieloma aspektami życia, które nawykowo przeoczamy i tracimy.”
J.Kabat-Zinn „Gdziekolwiek jesteś, bądź”
Zobacz:
http://www.ted.com/talks/andy_puddicombe_all_it_takes_is_10_mindful_minutes?language=pl
JonKabat-Zinn – „The Healing Power of Mindfulness”
https://www.youtube.com/watch?v=_If4a-gHg_I