fbpx

Core Energetics

Joanna Sajko – sesje indywidualne w nurcie psychoterapii Core Energetics

Czym jest Core Energetics

Intencja twórców

Core Energetics to metoda psychoterapii opracowana przez psychiatrę Johna Pierrakosa (1921-2001), i jego żonę  Evę Pierracos, która integruje psychoterapię zorientowaną na ciało z rozwojem aspektu duchowego.

Intencją twórców metody było pomóc człowiekowi, osiągnąć wielopoziomową integrację wewnętrzną, sprawić aby ciało i psychika znalazły się harmonii, a uwolniona energia życiowa pozwoliła wykorzystać maksimum możliwości i osiągnąć głęboką, autentyczną radość i spełnienie. Metoda zakłada pracę z ciałem na głębokich, często zupełnie nieświadomych blokadach, sięgnięcie do zranień, do których nasza pamięć nie zawsze ma dostęp a następnie stopniowe ich uświadamianie i uwalnianie. Ściąganie pozornie chroniącej „zbroi” jest często procesem długotrwałym i wymagającym konsekwencji, bywa jednak tak, że uwolnione spontanicznie traumy dają szybką i natychmiastową ulgę, jakiej trudno było nam doświadczyć nawet po latach terapii „mówionej”. Metoda CE (Core Energetics) bardzo dobrze radzi sobie z mechanizmami obronnymi człowieka i obchodzi się z nimi tak aby po mimo bólu i oporu przed ich puszczeniem klient cały czas czuł się ugruntowany, obecny w tu i teraz, a przede wszystkim odpowiedzialny za swój proces.

W tej metodzie równie ważne, co praca z ciałem i jego energią jest praca ze świadomością, jej otwieranie i poszerzanie, które jest niezwykle ciekawym procesem. Poprzez zmianę uciążliwych, niesłużących naszemu rozwojowi starych przekonań, otwierają się kolejne wrota nowych perspektyw na pożądaną zmianę w czasie, w jakim autentycznie jesteśmy w stanie się na nią zgodzić i finalnie jej dokonać.

„Core Energetics jest metodą rozwoju osobistego, która bierze pod uwagę ciało, umysł, emocje, wolę i duchowość. W pracy metodą Core Energetics następuje ocena energii życiowej osoby pod względem blokad energetycznych i diagnozowane są przyczyny tych zablokowań. Core Energetics obejmuje szeroką gamę technik oddechowych oraz uziemiających. Ekspresja emocjonalna łączona jest nierozerwalnie z poszerzaniem świadomości osoby, co pozwala odkrywać związek pomiędzy obecnymi problemami, przeszłymi doświadczeniami i systemem przekonań. Pracując w metodzie Core Energetics klient jest wspierany w uświadamianiu sobie swojego własnego wkładu w istniejącą sytuację i w przejęciu odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Poprzez cały ten proces przeplata się intencja pozostania w kontakcie z aspektem duchowym i uzyskanie wsparcia poprzez Ducha – cokolwiek to znaczy dla danej osoby. Terapeuta zawsze będzie honorował wersję duchowości obraną przez klienta.”

 

Więcej o metodzie:

https://coreenergeticspolska.com/czym-jest-core-energetics/

https://coreenergeticspolska.com/cztery-fazy-terapii-w-ewolucyjnej-metodzie-core-energetics/

https://coreenergeticspolska.com/na-czym-polega-core-energetics/

https://coreenergeticspolska.com/najczesciej-zadawane-pytania-2/

 

Więcej o twórcach:

https://coreenergeticspolska.com/historia-john-pierrakos-od-a-do-%cf%89-cz-1-2/

https://coreenergeticspolska.com/john-pierrakos-od-a-do-%cf%89-cz-2/

 

Co na to klient

Dzięki samej pracy z ciałem klient zaczyna bardzo szybko odczuwać zmianę na poziomie fizycznym, rozluźnia się i zaczyna świadomie oddychać, kontaktuje się z odczuciami i doznaniami fizycznymi i emocjonalnymi, w tym zarówno z bólem jak i z przyjemnością, na które może intencjonalnie wpływać. Dzięki pracy z ciałem poszerza także kontener na emocje, doświadczanie poprzez dawanie przyjmowanie bezwarunkowej miłości przyjemności, a także głębokiej chęci przeżywania i cieszenia się z życia takim jakie jest.  Dzięki ćwiczeniom klienci mogą uleczyć głębokie, ukryte emocje i konflikty, mające źródło we wczesnym dzieciństwie a odziaływujące poprzez programy w ciele i umyśle na życie w „tu i teraz”. Odblokowane ciało, pozwala nam coraz łatwiej sięgnąć do naszych wewnętrznych, pierwotnych zasobów, potencjału, który wykorzystywany był do tej pory zaledwie w niewielkim stopniu, zaczynając doświadczać pełni siebie, w końcu sięgamy po wewnętrzną wolność i życie zgodne z prawdą swojego serca. Klienci regularnie pracujący z energią i świadomością poszerzają nie tylko przestrzeń w swoim ciele, efektem pracy jest przede wszystkim zwiększenie przestrzeni życiowej na pożądane doświadczenia. Czasem jest to przestrzeń na wyrażanie tłumionych dotąd uczuć, zarówno miłości, radości, entuzjazmu jak i smutku, złości czy strachu, czasem zaczynamy wyrażać siebie w swojej pasji, rozwijając iskrę naszego talentu lub daru, innym razem sięgamy po coś, co wierzyliśmy, że jest dla nas niedostępne (szczęśliwy związek, rodzicielstwo bez poczucia winy, obfitość finansową itp. ). A zatem nasza przestrzeń z każdym świadomym oddechem i odczuciem manifestuje się w całym naszym życiu, odzyskujemy umiejętność kochania, uwalniamy seksualność i ekspresję. Docieramy siłą naszej woli do każdego obszaru, do którego skierujemy pozytywną intencję, stając się twórcami naszego życia i realnie doświadczając kreacji płynących z naszych wyborów.

 

Praca na sesji w praktyce

Do ćwiczeń i bioenergetycznych i technik pracy w metodzie CE należą: ćwiczenia pogłębiające oddech, zwiększające ekspresję emocji, przepływ energii seksualnej, zwiększające świadomość istnienia napięć, a przez to świadomość własnego ciała, ćwiczenia gruntujące, (dające poczucie uziemienia) ćwiczenia zwiększające poziom wibracji w ciele, rolowanie rozpuszczające „pancerz”, różne formy masażu, automasażu rożne formy medytacji i otwierania przestrzeni serca. W terapii CE używa się mocniejszych środków ekspresji – klientowi pomaga wydobywanie głosu, krzyk, płacz, kopanie lub uderzanie bataką w specjalną kostkę, wszystko to połączone jest z energetycznym procesem uwalniania emocji, oczyszczania, rozładowywania się  lub ładowania energii. Terapeuta dzięki umiejętności czucia energii w ciele klienta i swojej pozytywnej intencji, nie próbuje zmieniać lub naprawiać pracującej osoby, koncentruje się na jego tzw. Wyższym Ja  i  jest raczej obserwatorem i bliskim towarzyszem jego podróży niż wszystkowiedzącym ratownikiem. Osoby początkujące mogą być na początku zaskoczone, że przebieg sesji nie przypomina klasycznej psychoterapii, Core zakłada, że zmiana dokonuję się dzięki pracy holistycznej, gdzie to dopiero ruch energii w ciele sięga historii i zakorzenionych w nim programów i tylko zmiana na tym poziomie może przynieść długofalowe i ugruntowane skutki.  Klient bardzo szybko uczy się sam zauważać i rozróżniać czym jest potocznie rozumiane czucie ciała i oddech a czym świadome bycie w kontakcie z ciałem, świadomy oddech i czucie autentycznego przepływu. Uczy się pracować ze swoim wewnętrznym dzieckiem, zauważać je i jako dorosły brać odpowiedzialność za pojawiające się uczucia czy zachowania.

Terapia w nurcie CE jest dostępna i wskazana zarówno dla osób diagnozujących się jako posiadających problemy (osobiste, zawodowe) lub zaburzenia (emocjonalne, fizyczne, duchowe i mentalne) w życiu codziennym, jak i dla ludzi funkcjonujących poprawnie a pragnących wzmocnić lub rozbudzić energię swojego pełnego potencjału. Szczególnie pomocne są one w pracy z traumą oraz z osobami cierpiącymi na depresję, ataki lękowe, nerwice, dysfunkcje seksualne, uzależnienia, otyłość, chroniczne bóle mięśni itp. Core Energetics nie tylko niweluje symptomy, ale oddziałuje przede wszystkim na głębokie poziomy osobowości, permanentnie zmieniając zakorzenione tam przekonania, co powoduje trwałą zmianę naszych reakcji i zachowań.

 

O mnie

Obecnie jestem absolwentką 4 letniej szkoły pierwszego w Polsce rocznika  Core Energetics Polska. Założycielkami Szkoły są Ala Konopko-Ulanecki i Ela Szczygielska-Carl https://coreenergeticspolska.com/dyrektorzy-i-trenerzy-2/.

Aby zostać terapeutą w tym nurcie należy przejść swój własny, głęboki proces terapii, który odbywa się zarówno na regularnych sesjach indywidualnych jak i grupowych przez cztery lata szkoły.  Podczas nauki obowiązkowa jest także praca z klientami w nurcie CE i wprowadzanie, jak to było w moim przypadku, metod pracy z ciałem do prowadzonej  klasycznymi metodami  pracy z klientem. Od ponad 15 lat pracuję jako psycholog (UŁ), coach (ACC ICF), trener (certyfikacja I stopnia PTP) koncentrując się coraz bardziej na pracy z energią w ciele. Swoją przygodę w tym zakresie zaczęłam ok 10 lat temu od ustawień systemowych metodą Berta Hellingera (w roku 2017 ukończyłam szkołę jego Nowych Ustawień) w między czasie zapoznawałam się z ćwiczeniami bioenergetycznymi i ćwiczeniami TRE, kończąc w roku 2017 r. kurs (certfikowany provider) TRE Joanny Olchowik. Po drodze poznawałam co raz więcej metod i technik angażujących energię ciała, w tym energię seksualną; warsztaty świadomego oddechu, taniec ekstatyczny i intuicyjny, różne formy medytacji w tym medytacja dynamiczna Osho, masaż żywiołów i masaż tantryczny, praca z medycyną roślinną. Obecnie co raz chętniej pracuję z seksualną energią kobiet i mężczyzn, od ponad 3 lat intensywnie poznając i eksplorując tantryczne metody pracy z drugim człowiekiem a przede wszystkim w relacji ze sobą. Uwielbiam pracować z grupami współtworząc z moim życiowym partnerem autorską metodę CoreElements opierającą się na pracy z żywiołami natury, zarówno ich menifestacją w świecie zewnętrznym, jak i w naszym ciele.

Metoda Konstelacji Żywiołów (żywioły serca, Coreelemnts) wprowadzana w formie sesji indywidualnych i grupowych jest zatem unikatową, wielopłaszczyznową i z całą pewnością niespotykaną mieszanką bioenergetycznej, psychologicznej i szamańskiej (szamanizm rozumiany jako połączenia z naturą i jej żywiołami)  pracy z drugim człowiekiem.

Cały proces wspierany jest przez kobiecą i męską energię w polu miłości i zaufania, w czego efekcie poszerza się świadomość, podnoszą wibracje energetyczne wpływające na transformację negatywności w pozytywną intencję zgodną z prawda naszego serca.

Więcej o mnie na stronie …

https://coreenergeticspolska.com/znajdz-terapeute-ce-2/

 

 

Subscribe to our newsletter