fbpx

Mindfulness w przedszkolu i szkole

Stres wśród dzieci

Jak pokazują liczne badania w dzisiejszych czasach stres nie zjawiskiem, które dotyczy tylko dorosłych. Dzieci i młodzież mogą go doświadczać w bardzo podobny sposób, a dodatkowo mieć o wiele mniejsze zdolności do radzenia sobie z nim ze względu na młody wiek i brak dostatecznie rozwiniętych umiejętności w tym zakresie.

Jeszcze do niedawna nie była powszechna potrzeba rozmawiania z dziećmi o emocjach, tłumaczenia czym są źródła stresu i jak można regulować swoje emocje w trudnych codziennych sytuacjach. Dziś, w sytuacji oczekiwań i wymagań środowiska, ta potrzeba wydaje się wręcz elementarna.

„Na terenie szkoły stres jest rzeczą naturalną, ponieważ jest to sytuacja oceniania. Jest to również pewnego rodzaju sytuacja przymusu oraz życia w grupie, gdzie nie zawsze ta grupa chce nas zaakceptować – mówi w audycji „Pigułka na zdrowie” Danuta Kozakiewicz, dyrektor szkoły podstawowej nr. 103 w Warszawie. – Staramy się ograniczyć ten stres ale wiemy, że całkowicie wykluczyć się go nie da – dodaje. 

Co może zrobić nauczyciel, żeby ograniczyć stres związany ze szkołą? – Bardzo dużo. Może wytworzyć odpowiedni klimat i atmosferę oceniania, rozmawiania z dzieckiem. Może stać się tutorem albo mentorem czyli takim człowiekiem, który jest obok dziecka i pomaga mu się uczyć. Nie tyle ocenia czy karze bądź nagradza, co pomaga i dopinguje. Wtedy ten stres jest znacznie mniejszy” z wywiadu dla Polskiego Radia, 12.05.2018.

W czym możemy pomóc?

Zapraszamy do współpracy w zakresie:

  • prowadzenia lekcji i zajęć edukacyjnych z zakresu redukcji stresu, rozwoju uważności, koncentracji i radzenia sobie z emocjami
  • prowadzenia spotkań otwartych i wykładów dla rodziców i nauczycieli
  • prowadzenia prelekcji podczas konferencji
  • współtworzenia merytorycznego programów rozwojowych dla dzieci i młodzieży.

W naszej ofercie:

  • program z dzieci w wieku przedszkolnym z wykorzystaniem metodologii mindfulness
  • program lekcji wychowawczych dla dzieci w wieku szkolnym
  • zajęcia i kursy dla dzieci w naszym ośrodku
  • studia podyplomowe.